Arşimet Hakkında Bilgiler

Arşimet, M.Ö. 287’de Sicilya adasında Syracuse şehrinde dünyaya geldi. Phidias adlı bir gökbilimci ve matematikçinin oğluydu. Bunun dışında, Arşimetlerin veya ailesinin erken yaşları hakkında çok az şey biliniyor. Bazıları, Syracuse asaletine ait olduğunu ve ailesinin bir şekilde Syracuse Kralı Hiero II ile ilişkili olduğunu savunuyor.

M.Ö. 3. yüzyılda Syracuse ticaret, sanat ve bilim merkezi idi. Syracuse Archimedes’deki bir gençlik, doğal merak ve problem çözme eğilimini geliştirdikçe. Öğretmenlerinden mümkün olduğu kadar çok şey öğrendiğinde, Archimedes İskenderiye’de eğitim görmek için Mısır’a gitti. İskenderiye, M.Ö. 331 yılında Büyük İskender tarafından kuruldu; Arjimad zamanında, büyük öğrenme ve burs için bir ün kazandı.

Öklid, Archimedes’in şehre gelişinden önce İskenderiye’de yaşayan en ünlü bilim adamlarından biriydi. Öklid ünlü bir matematikçiydi, belki de mevcut Yunan geometrik tezlerini toplamanın ve onları “Element” adlı kitabında mantıksal ve sistematik bir düzende birleştirdiği hatırlanıyordu. Bu derleme 2000 yılı aşkın bir süredir geometri çalışması için temel bir özellikti, kuşkusuz Arşimetlerin eserlerini de etkiledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir