Kolera Hastalığı Hakkında Bilgiler

Kolera, bağırsağın Vibrio cholerae bakterisi ile enfekte edilmesinden kaynaklanan akut, ishal bir hastalıktır. Dünyada her yıl 3-5 milyon vaka ve 100.000’in üzerinde ölüm meydana geliyor. Enfeksiyon hafif veya semptom göstermez, ancak bazen şiddetli olabilir. Enfekte kişilerin yaklaşık 10’unda (% 5-10) birinde ciddi su ishali, kusma ve bacak krampları ile karakterize ciddi hastalığı olacaktır. Bu insanlarda, vücut sıvılarının hızlı bir şekilde kaybedilmesi dehidrasyon ve şoka neden olur. Tedavi edilmediğinde saatler içinde ölüm olabilir.

Kolera nerelerde olur?

Kolera bakteri genellikle kolera ile enfekte olmuş bir kişinin dışkılarından (poop) kontamine olan su veya gıda kaynaklarında bulunur. Kolera yetersiz su arıtımı, kötü sağlık koşulları ve yetersiz hijyen alanlarında bulunabilir ve yayılabilir.

Kolera bakteri de acı bir nehir ve kıyı sularındaki ortamda yaşayabilir. Çiğ yiyen kabuklu deniz hayvanları bir kolera kaynağı olmuştur ve ABD’deki birkaç kişi, Meksika Körfezi’nden çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz hayvanlarını yedikten sonra kolera ile sözleşme yapmıştır.

Bir insan kolera hastalığına nasıl yakalanır?

Bir kişi, kolera bakterisi bulaşmış su içerek veya yemek yiyerek kolera hastalığı almış olabilir. Bir salgın hastalığında kontaminasyonun kaynağı genellikle enfekte kişilerin su ve / veya gıda bulaşmış dışkılarıdır. Kanalizasyon ve içme suyunun yetersiz şekilde tedavi edildiği alanlarda hastalık hızla yayılabilir. Hastalığın bir insandan diğerine doğrudan yayılması muhtemel değildir; Bu nedenle, virüs bulaşmış biriyle rahat temas hastalanma riski taşımaz.

Kolera tedavisi nedir?

Kolera, diyare ile kaybedilen sıvının ve tuzların derhal değiştirilmesi ile basitçe ve başarıyla tedavi edilebilir. Hastalar, oral rehidrasyon çözeltisi, önceden paketlenmiş şeker ve tuzlar ile karıştırılarak su ile karıştırılarak ve büyük miktarlarda sarhoş edilebilmektedir. Bu çözüm dünyada diyare tedavisinde kullanılmaktadır. Şiddetli vakalar da intravenöz sıvı replasmanı gerektirir. Derhal rehidrasyon ile, kolera hastalarının% 1’den azı ölür.

Antibiyotikler rotayı kısaltır ve hastalığın ciddiyetini azaltır, ancak rehidrasyon kadar önemli değildir. Kolera oluştuğu ülkelerde ciddi ishal ve kusma olan kişiler derhal tıbbi yardım çağırmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir