Nasrettin Hoca Hakkında Bilgiler

Nasreddin Hoca, 1208 yılında Orta Anadolu’nun batı kesiminde Sivrihisar’ın (Afyon yakınlarındaki) Hortu köyünde dünyaya geldi. 1237’de Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyid Haci İbrahim gibi olağanüstü bilim adamları olarak çalışmak üzere Akşehir’e taşındı. Zaman zaman ölümünden 1284 yılına kadar Müslüman hakim Kadı olarak görev yapmıştır.

Nasreddin Hoca, iyi bir espri anlayışı olan bir filozof, bilge, esprili bir adamdı. Hikayelerine dünyadaki hemen hemen her yerde, Türk Dünyası kabileleri arasında Farsça, Arapça, Afrikalı ve İpek Yolu boyunca Çin ve Hindistan kültürleri, daha sonra da Avrupa’ya yayılmış. Tabii ki şu anda Hoca’ya yaklaşık 800 yıldır atfedilen tüm hikayeler kendisinden kaynaklanmadı. Çoğu, sadece Türklerin değil, aynı zamanda Dünyadaki diğer milletlerin toplu Mizahı’nın ürünüdür.

Nasreddin Hoca, ya da Türkçe öğretmen anlamına gelen Hoca (“c”, “dj” ya da “John” da “J” gibi İngilizce olarak telaffuz edilir), dünyada farklı isimler olarak bilinir. Bazı örnekler; Türkler “Nasreddin Hoca;” diyor. Kazakhs, “Koja Nasreddin;” Yunanlılar, “Hoca Nasreddin;” Azerbaycanlılar ve İranlılar, “Molla veya Molla Nasreddin;” Araplar, “Juha;” ve Tacikler, “Muşfiqi”. Nasreddin’in bazı harfleri: Nasrudin, Nasr ed-din ve Nasr al-din.

1996 yılı UNESCO tarafından “Nasreddin Hoca Yılı” ilan edildi. Bin yılın mizahını en üstte imzaladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir