Pandora’nın Kutusu Hakkında Bilgiler

Bir zamanlar bir süre önce, Epimetheus ve Prometheus adında iki kardeş vardı. Onlar iyi tanrılardı. İyi kalpleri vardı. Onlar iyi arkadaştı.

Bir gün, Prometheus Zeus’la başın dertte. Zeus, bir şeylere ya da diğer ışınlara kızdı, adamın ateşi hak etmediğini ilan etmişti. Çünkü onun çok iyi bir kalbi vardı ve Zeus tüm tanrılara bunu yapmamasını söylemiş olsa da, Prometheus adama ateş ve ateş sırrını ne kadar verdiğini biliyordu. Zeus, emrinin görmezden gelmesi için öfkeleniyordu. Zeus ceza olarak Prometheus’u uzun yıllar bir kayaya bağladı.

Ancak Zeus için değil, bu yeterli ceza değildi. Prometheus bir kayaya zincirlendiğinde Zeus, Prometheus’un kardeşi olan nazik, kibar yürekli Epimetheus’un peşinden gitti. Zeus, Epimetheus’u bir kayaya zincirlemedi. Zeus aklından daha sinsi bir cezaya çarptı.

Önce Zeus, şeytanın yapımcısı olan tanrıların elçisine Zeus’u bir kızı yapmak için emretti. Hephaestus, çamurdan bir kadın çıkardı, güzel bir kadın. Onu hayata geçirdi ve sonra Zeus’a getirdi. Zeus, güzel yeni kızı Pandora’yı seçti.

Zeus, Epimetheus’un yalnız olduğunu biliyordu. Zeus, Epimetheus’a kardeşi Hephaestus’un cezalandırılması gerektiğini söyledi ve bu yüzden bir kayaya zincirlendi, ancak bu cezanın kardeşi olmadan Epimetheus’dan ayrıldığı için üzgün hissetti. Bu yüzden Zeus, Pandora’yı Epimetheus ile evlilikte bulmaya karar vermişti. Elbette gerçek değildi, fakat o zaman eski Yunan dünyasındaki neredeyse herkes güçlü Zeus’a inanmaktan daha iyi biliyordu.

Epimetheus nazik ve nazik ve düşünceli, ama aptal değildi. Zeus’un bir şeyler yetiştiğini biliyordu. Ama ilk bakışta Pandora’yı sevdi.

Zeus yeni evlilere bir hediye verdi. Bazıları kavanoz olduğunu söylüyor. Bazıları bunun bir kutu olduğunu söylüyor. Her neyse, kilitli idi. Bir notla geldi. Notta “AÇMAYIN” yazıyordu. Nota bir anahtardı eklendi. Hepsi çok meraklıydı.

Sonra olanları tahmin edebilirsiniz. Merakı onu iyileştiren Pandora’ydı. Bir gün, kutuyu açmak için anahtarı kullandı. Kapağı kaldırdığında dünyadaki tüm kötü şeyleri uçurdum – kıskançlık, hastalık, nefret, hastalık. Pandora kapağı çarptı, ama çok geçti.

Epimetheus ağladığını duydu. Koşmaya başladı. Pandora boş olduğunu göstermek için kapağı açtı. Çabuk, kapağı çarparak çarptı, küçük bir böcek uçtu. Özgürlüğü için teşekkürler Pandora’ya arabasıyla gülümsedi ve uçtu gitti. Bu küçük böcek Hope olarak adlandırıldı. Ve Umut dünyada fark yarattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir