Yön Bulma Teknikleri Nelerdir?

Yön bulma hakkında bilinen şeyler milyonlarca yıldır uygulanan yöntemlerdir. Pusulanın icadından önce bile insanlar yönlerini bulma konusunda göklere bakarlardı. Yön bulma yöntemleri hakkında bahsedecek olursak günümüz teknolojisi çok daha ilerlemiştir. Günümüzde yön bulma konusunda çalışmalar neredeyse durmuş durumdadır. Çünkü ilerleyen teknoloji sayesinde yönümüzü konum yoluyla herkese bildirebiliyoruz.

Daha fazla lafı uzatmadan yön bulma konusunun biraz detaylarına inelim. Özellikle ormanda ya da herhangi bir yerde kaybolduğumuz da yön bulmak için yanımızda telefonumuz da yoksa ne yapacağız? En önemli sorulardan birisi budur. Tabii ki de eski insanların yaptığı gibi yıldızlara bakacağız. Her zaman bilinen bir teknik vardır. Sağ kolumuzu güneşin doğduğu yerin tarafına, sol kolumuzu da güneşin batışının olduğu tarafa çevirirsek önümüzdeki yön kuzeyi arka taraf ise güney bölgesini gösterir.

Yön bulma tekniklerinden birisi ise karınca yuvalarına bakmak olacaktır. Eğer kaybolduğunuz da bir yön bulmak istiyorsanız karınca yuvasına rastladığınız zaman bilin ki orası, Güney’dir. Güney yönünü de karınca yuvalarının olduğu yerlere bakarak bulabilirsiniz. Karınca yuvaları her zaman güneye yapılır. Daha binlerce yöntem bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir